Pomalu se blíží jaro.

Zima už sice podle kalendáře skončila, ale ranní mrazíky se stále objevují. Pupeny se pomalu nalévají a je nejvyšší čas prohlédnout sady a připravit se na jaro. Je třeba zkontrolovat množství přezimujících škůdců, vyhodnotit stav stromů a naplánovat další práce.

V březnu je velmi důležité nepromeškat vhodný čas na ošetření broskvoní proti kadeřavosti. Vhodný termín je nejpozději při nálévání pupenů, po vyrašení je totiž už na postřik pozdě. U švestek se za vlhkého a chladného jara ráda objevuje puchrovitost. Napadení poznáme podle typicky protáhlých,světlých a houbovitých plodů. Proti puchrovitosti pomáhá nejen fungicidní postřik, ale i dostatek vápníku.

I u bobulovin je potřeba nezanedbat ochranu. Střídavá vlhkost, teploty okolo 18st.C a mlhy podporují napadení angreštů a rybízů padlím. Ani „rezistentní“ odrůdy nejsou proti napadení padlím plně odolné. Vždy se vyplatí vyzkoušet více odrůd a vybrat tu, která se osvědčila. Přesto je  dobré provést alespoň preventivní postřik na počátku kvetení.

Rozšíření mnoha chorob i škůdcí zabrání důsledná prevence.

Nejpozději během předjarního řezu musíme ze stromů odstranit i  mumifikované zbytky plodů jádrovin a peckovin napadených moniliniovou hnilobou plodů, dále odstranit letorosty, případně konce letorostů u  jabloní a angreštu napadených padlím. Již samotný kvalitní předjarní řez slouží nejen k regulaci růstu a násady plodů, ale i k omezení výskytu a  šíření houbových chorob. Je to dáno tím, že řezem zajistíme dostatečnou vzdušnost a prosvětlení korun stromů, a tím podstatně omezíme příznivé podmínky pro vznik a šíření infekce.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *