Květnové mrazy.

Jak ukazuje zkušenost z letošního roku, ani týdenní lednové mrazy s teplotami  -150C neumí napáchat tolik škody, jako několikahodinový pokles teploty pod 00C v polovině května. Z pohledu pranostik,  ledoví muži vždy v polovině května přinášejí ochlazení, ale aby došlo k tak výraznému poklesu teploty a způsobení škod, je zapotřebí souhry několika faktorů.

A to – vytvoření oblasti vyššího tlaku vzduchu, uklidnění větru, nízké relativní vlhkosti, vyjasnění a poměrně rychlého poklesu teploty. Pokud se sejdou všechny tyto faktory jsou následky katastrofální –  viz. letos Jižní Morava.

Naše valašské kopce měly letos štěstí.  Kritického 9. května bylo skoro slunečno a téměř bezvětří. Večer se vyjasnilo a teplota začala klesat až k -2,6oC 10. května ráno. Jenže naštěstí rozdíl mezi teplotou přes den a teplotou nad ránem nebyl tak obrovský ,ale hlavně nedošlo ke snížení vlhkosti – zůstala na 82%.  Tím pádem zůstaly květy a čerstvě nasazené plůdky vlhké a před mrazem chráněné.

I přes to došlo k poškození zhruba 20% úrody, zejména v údolích a mrazových kotlinách. Další dobrý vývoj plodů bude třeba podpořit přihnojením nebo použitím komplexním stimulátorů růstu.

Doufejme, že už nás další výkyvy počasí letos nečekají.